Pred tromi rokmi som fotila liptovskú svadbu Veroniky a Andreja (andrej-a-veronika-alebo-ako-som-na-liptovskej-svadbe-fotila) ešte ako “second shooter”. A hľa, svadbu Andrejovej sestry Michalky som si už vychutnala ako výhradný fotograf. Ako sa ten život mení.

Michalka mi napísala, že pôjde len o malú svadbu, v kruhu najbližších, bez nejakých zbytočných tradícií a zvykov. Dohodli sme sa, že nafotíme prípravy ženícha a nevesty, oznamká, sobáš, gratulácie, spoločné fotografie s rodinou a priateľmi po obrade a trošku zo slávnostnej večere, kde bude zábava do cca 22:00h.

A keďže rodina nevesty je aj “mojou” aj keď nie pokrvnou, ale mojou od srdca  určite, rozdelili sme fotenie do troch dní, z dôvodu časového nestresu.

PIATOK

V poobedných hodinách prichádza Michalka a Martin na Trstené. Hneď nad domom je kopec zvaný Dubovec, a práve tam sa ideme pofotiť. Máme krátke predsvadobné fotenie, aby mali mladí na čo spomínať. Liptovské lúky sú krásne rozkvitnuté, repkové pole s Kriváňom v pozadí už považujem priam za gýč. Vďaka však zaň. 

Po pol hodinke (mlaďasi majú ešte iné povinnosti) narýchlo fotím ženíchove oznamko, keďže doplnky ako voňavku, opasok, topánky, gombíky si berie Martin hneď preč. Spravíme aj pár záberov jeho obliekania, košeľa, topánky a fuč, už mlaďasov niet. Nevestine šaty však zostávajú a tak akčné trio – Hanka (mama nevesty), Majka (teta nevesty) a ja sadáme do auta a mierime k nádhernej drevenej zvonici so šindľovou strechou uprostred dediny. A tu sa hráme a fotíme. A na dnes padla.

SOBOTA

Ráno ma Hanka vezie do kozmetického štúdia Safir (KozmetickeStudioSafir), kde Michalku namaľujú. Hneď v náprotivných dverách máme vlasové štúdio Anna Maria (kadernictvoal), takže super presun behom sekundy, tu Michalku učešú. 

A potom spolu s nevestou taho domov, na Trstené. Do šiat neveste pomáha Majka a Veronika. Ale najmä Majka. Svadobná mama Hanka už príde len so záverečnými inštrukciami, ako rozložiť šaty tak, aby držali tvar a vynikla výšivka v zadnej časti.

Je obed, síce najhoršie svetlo, lenže počas svadobného dňa treba niekedy fotiť aj pri nie príliš priaznivých svetelných podmienkach. A najmä v deň, kedy je predpoveď dažďa viac ako 80 percentná. Ráno sme sa zobudili do lejaku, cez obed sa síce vyčasilo ale je dusno, a okolo 15:00 by malo opäť pršať. Nuž, uvidíme. Takže obedné svetlo využívame na fotenie sa s rodičmi a tetuškou Majkou. A potom šup Michalke koláče do ruky, nech sa trošku naje, čoho sa jej žiada. 

O druhej prichádza ženích s kyticou. Pred domom fotíme “first look”. Je až dojemné sledovať ako sa Martinovi Michalka ako nevesta páči.

Je čas nasadnúť do áut a odviezť sa do Liptovského Mikuláša na úrad. Tu je už širšia rodina, kamaráti a všetci sa tešia na nasledujúce chvíľky. Vonku sa mračí, ale zatiaľ neprší. Vedľa obradnej siene je krásna nástenná mozaika. Šup so skoromanželmi pred ňu. Pohľad na mňa, pohľad na seba a potom od seba. Taká rýchla akčná trojka. A ešte pár záberov, kým čakáme na otvorenie sobášnej miestnosti.

Ako prvá vchádza ženíchova mamina, vedúc svojho syna pred “oltár”. Hneď za nimi vedie svadobný otec nevestu a odovzdáva ju ženíchovi. A svedkovia prichádzajú ako poslední. Obrad trvá chvíľku, ani sa nenazdám a je tu výmena prsteňov, sladký bozk a hotovo. Sú svoji! Ešte v miestnosti prebehnú všetky gratulácie. Je tu pomerne málo miesta a tak časť fotiek robím zo strany ženícha a časť zo strany nevesty.

Pred úradom na schodoch pofotíme všetkých spolu, ešte stále neprší. A tak skupinové fotky fotíme v miestnom parčíku, nech máme zelené okolie. 

Opäť sadáme do áut a vystupujeme v Demänovej v Kolibe u Haliho (hali.sk). Tu nás už čakajú s vyzdobenou miestnosťou. Kým hostia vystupujú, trielim nafotiť pár záberov v interiéri a vraciam sa späť k hosťom. Dievčatá z Koliby sú už pripravené a po príhovore núkajú novomanželom chlieb so soľou a dáky ten drinčíček. A hneď vzápätí letí tanier na zem. Črepiny pre šťastie rozhodne treba. 

Je pozametané, šups s nevestou na ruky a juchúúúú, ide sa hodovať. Ženích sa všetkým poďakuje, pripijeme si na zdravie a šťastie novomanželov a na rad prichádzajú podbradníky s polievkou. A mojej pozornosti neuniknú ani odložené nevestine topánky. Zdvíham obrus a … bosé nohy pod stolom 🙂 . 

Prvý tanec. Spočiatku sa javí ako každý iný, avšak tety nevesty sa ukázali v plnej paráde. Ryžovými zrnkami nešetrili a obhádzali mladomanželov zo všetkých strán. Bolože to potom vytriasania :-). A srandy.

A je tu torta. Ženích má svoju taktiku krájania, nuž čo, hlavne že nám torta chutí. A potom už všetci tancujú a veselia sa. A medzitým vonku prší.

Na rad prichádzajú svokry. Musia zložiť slávnostný sľub, s niečim súhlasia a s niečim zas nie. Ale k všeobecnej spokojnosti, budú to starostlivé mamy a babky, bez debaty.

Vonku sa už celkom zotmelo. Ešte treba vyspovedať novomanželov. Poväčšine sa na odpovediach zhodnú, sem tam nie. Nič to, zaľúbené pohľady na seba vrhajú neustále, dobre je.

A keď je zábava v najlepšom, treba prestať. Po tanci, kedy starší, mladší a najmladší predvádzajú svoje tanečné kreácie, sa pomaličky lúčime a odchádzame domov. Je však dávno po 22:00 :-).

NEDEĽA

Na nedeľný podvečer sme opäť dohodnutí na fotenie. Najprv sú v pláne preliezky a potom kopec nad Martinovou a Michalkinou bytovkou. Fajne nám je. Aj keď teploooooo.

A zazvonil zvonec a trom dňom svadobného hodovania je koniec!

“Milí Michalka a Martin, nech sa Vám v manželskom živote darí a ste šťastní a veselí. Nech sa na seba pozeráte rovnakým zaľúbeným pohľadom už naveky!”