Moja súčasná knižná trojka

Už dlhší čas nepozerám televízor. Dôvod? Som nervózna zo všetkých tých politických, ekonomických a spoločenských prešľapov, na ktoré nemám žiaden dosah. Samozrejme okrem možnosti zvoliť si správneho kandidáta zo správnej strany. Ako však po x prekvapeniach a sklamaniach vedieť, ktorý je ten správny kandidát a ktorá je tá správna strana, všakže?
Jedného večera, keď som opakovane vypínala telku s pocitom trasúceho sa žalúdka, skrsla niekde v mojej hlave myšlienka: „Zuzana, je čas vrátiť sa do detských čias. Začni Ty len pekne znovu čítať.“ Na chvíľku som sa vrátila do spomienok, kedy som hltala Dobšinského, Andersena, či Swifta, obklopená vankúšmi, dekou a táckou plnou chleba s maslom a šálkou čaju. A hneď sa mi dostavil úsmev na tvár. Predstava príbehov, ktoré ovplyvnili moje vnímanie sveta, ma okamžite nadchla. A tak opäť čítam a čítam a čítam. Sem tam samozrejme aj pracujem, varím, periem, žehlím a jem, ale kedykoľvek sa dá, usilovne čítam. Za posledný mesiac sa mi do rúk dostali tri zaujímavé knižky. Nebudem tu o nich písať žiadne premúdrelé komentáre, chcem sa s Vami iba podeliť o inšpiráciu a ak budete chcieť, prečítajte si ich aj Vy.

Tip číslo 1 : ANTHONY DE MELLO – BDĚLOST

Knihykoucing-5131

K tejto knižke som sa dostala zvláštnou zhodou okolností.
Kedysi dávno som sledovala našich horolezcov lezúcich po himalájskych kopco-obroch. Už vtedy som si zapamätala meno Zolo Demján. Pred pár rokmi som, už ani neviem kde, čítala s ním rozhovor, ako sa po manažovaní chodu firmy Hirocem Rohožník dostal ku koučovaniu. Ako sa pravidelne vracia do Himalájí, tentokrát však ako sprievodca a organizátor trekových výprav okolo Dhaulaghiri. Rozhovor to bol viac ako príjemný a niekde vo mne zostal pocit „s tým človekom by som sa raz rada stretla.“ Ako to už býva, pocity prídu a zase odídu. Až nedávno, keď som sa s Mikim Sliackym hašterila o svojom vlastnom rozhodnutí stať sa koučom a z Mikiho vypadli slová „mala by si sa porozprávať s Demjánom, ako to v tej sfére chodí“, som si na svoj pocit znovu spomenula. Sadla som za komp, vygooglila meno Demján a napísala mail.
Na druhý deň, zrovna keď som doma triedila svoje čerstvo vyrobené perá a nálepky, zazvonil telefón. A v ňom príjemný mužský hlas „dobrý deň, tu je Zolo Demján. Písali ste mi mail …“ . Zostala som v šoku a … na svoje vlastné prekvapenie som sa začala vyjadrovať ako pipina z Auparku „jeeeeeeeeej, Vy mi voláte, to je super“. Nejdem tu viac rozpisovať aké ďalšie skvostné vety zo mňa vyliezli, v každom prípade sme sa dohodli na spoločnej konzultácii a tak som po x rokoch, v jeden utorkový deň, stála priamo pred pánom Demjánom a potriasla si s ním ruku. A počas nášho rozhovoru mi ponúkol dva tipy na knihy. Spomínaného De Mella, ktorého kniha je čítaním par excellence. Kto vníma život z trochu hlbšej roviny, nie len narodím sa, odžijem a umriem, ale hľadá zmysel v celom tom našom bytí, môže túto knihu považovať za svoj celoživotný bedeker. Druhá kniha, ktorá sa pre mňa ako kouča stala inšpiráciou číslo 1 je:

Tip číslo 2: PETER SZABÓ, DANIEL MEIER – KOUČOVANIE KRÁTKO – JEDNODUCHO – ÚČINNE

Knihykoucing-5134Táto tenučká knižka je plná praktických ukážok ako sa dá viesť úspešný tzv. brief koučovací rozhovor zameraný na riešenie. Ako už počas jedného sedenia, v dĺžke 30 minút, môže človek pomocou kouča naštartovať svoje motory a pohnúť sa vpred. Bez dlhých rečí, presne v duchu názvu knižky. Pre mňa je táto knižka krásnou ukážkou nielen koučovacieho rozhovoru medzi koučovaným a koučom, ale aj rozhovoru so sebou samým, keď potrebujeme naštartovať svoje vlastné motory. Nepotrebujeme sa rýpať v príčinách nezdarov a ťažkostí. Namiesto toho nás autori provokujú vyjadrením „Riešenie sa nestará, ako problém vznikol“. Vysvetlenie, prečo sa otázka kladie presne v poradí v akom sa kladie, čo to robí s ľudským myslením a odpútaním sa od zacykleného spôsobu reakcií ma fascinovala natoľko, že som si hneď vygooglila meno Petra Szabó a na jeho stránke som našla odkaz na semináre poriadané priamo na Slovensku pani PhDr. Klárou Giertlovou. A mám ďalší dôvod na šetrenie :-). Ak Vás zaujíma téma „Brief Koučingu“ viac, kliknite na www.kouc.sk.

Mojím posledným dnešným tipom je: MAGDALÉNA VOKÁČOVÁ – ZAKÁZANÁ UČEBNICE KOUČOVÁNÍ

Knihykoucing-5133Magdalénu som zažila na vlastnej koži počas záverečného stretnutia učastníkov programu Neurorestart v Brne v novembri 2013. Klobúk dole. Vie presne čo chce s ľuďmi dosiahnuť, nie je vtieravá, nepodsúva žiadne bombastické pozitívne tvrdenia. Je nielen skvelou koučkou, ale aj dobrou herečkou. Jej šamanský spev spôsobil na mojej koži zimomriavky. A to teda vydržím kadečo. Do dnešného dňa mám spomínanú melódiu s hĺbkou jej hlasu v živej pamäti.
Vtipný príbeh účastníkov koučovacieho výcviku Romana Trkavého, 43 ročného muža, ktorý je zvyknutý dosiahnuť všetko na čo si pomyslí, Hany Zelinkovej, 34 ročnej ženy typu „dobrého dievčaťa“ a Honzu Grosmana, IT muža, hľadajúceho vlastnú motiváciu a ich koučky Lucie Eliášovej, ktorá sa páči mnohým mužom a je vzorom pre mnohé ženy, je poprepletaný s cvičeniami, metódami a technikami koučovania. Každý hrdina je iná povaha a tie isté situácie rozoberá svojím vlastným videním. Knižka je doplnená perfektnými obrázkami Mariany Dvořákovej.
A čo ma pobavilo najviac? Na zadnej obálke knižky je zhrnutie, kto je skvelý kouč. Okrem bežných charakteristík ako sú: úprimný záujem o klienta, počúvanie a overovanie si, že kouč klientovi naozaj rozumie, istote, že vie na čom pracuje atď. je posledná charakteristika: „Nikdy nespí s nikým, kto má viac problémov než on.“
Magdaléna je vskutku múdra a vtipná žena .-). A ak sa Vám jej meno zdá povedomé, je manželkou známeho českého transformačného rečníka, spájajúceho princípy neurovied s praktickou rovinou našich životov, Jiřího Vokáča Čmolíka. Známy je aj ako jeden z deviatich majstrov techniky FIRE WALKING. Viac nájdete na www.innerwinner.cz.
Prajem Vám všetkým príjemné čítanie :-).

Posted in Blog.