Nedávno som si vypočula rozhovor o tom, ako to majú fotografi teraz ľahké, kúpia si nejaký preset, pri úprave fotky len raz kliknú a robotu majú hotovú. Usmiala som sa popod nos.

Asi pred rokom som brázdila po stránkach internetu, hľadajúc pre mňa vhodný preset na úpravu svadobných fotiek. Nie a nie sa však z toho množstva rozhodnúť. A tu hľa, vyskočí na mňa na Facebooku reklama na presety spoločnosti MASTIN LABS. Ak neviete čo je to preset, tak je to druh šablóny napodobňujúci kedysi používaný konkrétny film.  V počítači sa natiahne do Lightroomu a aplikuje sa na konkrétnu digitálnu fotografiu. Výsledný efekt by mal byť približne rovnaký, ako keď sa v minulosti vyvolali fotografie z filmu rovnakého názvu. 

Na prvý pohľad jednoduché, v reklame to naozaj vyzerá na jeden klik a výsledkom má byť perfektná fotografia. Na druhý a tretí pohľad to už až také jednoduché nie je. Konkrétne svetelné podmienky na fotografii totiž vôbec nemusia vyhovovať prednastavenému presetu. A už vôbec nehovorím o umeleckom zámere a predstave fotografa, čo z daného záberu mieni dostať.

Nič na tom, po preštudovaní stránky MASTIN LABS som sa rozhodla, že si kúpim balíček Fujicolor Original, nakoľko sa mi páčia neutrálne tlmenné pastelové farby – nie som vyznavačom krikľavých úprav, čo sa svadieb týka. Vo vysvetlivke k danému balíčku čítam: ”Mastin Labs Fujicolor Original Presety pre Lightroom (k dispozícii sú presety aj pre program Capture One) sú perfektné pre fotenia v prirodzenom svetle – pre rodinné fotografie v exteriéri, zásnuby a svadby.”

Niečo presne pre mňa – verím im a klikám na košík.

Spoločnosť MASTIN LABS a konkrétne jej zakladateľ Kirk Mastin – známy to fotograf pre New York Times a LA Times, fotožurnalista pre National Geographic Adventure a Time Magazine a výborný svadobný fotograf – odporúča pri úprave fotky postupovať v 3 krokoch: 

  1. Aplikuj preset.
  2. Uprav expozíciu.
  3. Uprav vyváženie bielej.

Natočil veľké množstvo inštruktážnych videí, kde objasňuje na konkrétnych užívateľských fotografiách, ako by upravil fotografiu on a prečo by vybral ten ktorý konkrétny preset (nájdete na:Mastin Labs).

Čo sa mňa týka, pri niektorých fotografiách používam oveľa viac krokov – tých úprav môže byť milión, záleží od toho, čo chcem danou fotografiou vyjadriť, akú náladu chcem na danej fotke zdôrazniť. Ale áno súhlasím, základná úprava môže byť dosiahnutá naozaj len spomínanými tromi krokmi.

Dnes by som Vám rada ukázala úpravu jednej fotografie v 4 rôznych presetoch, ktoré sú obsahom spomínaného balíčka (mastinlabs.com/fujicolor-original-lightroom), aby ste si spravili predstavu o tom, o čom všetkom sa fotograf pri svojej práci okrem samotného fotenia rozhoduje. Fotku vyberám neutrálnu, prírodnú a nie svadobnú. Ide o moju obľúbenú pláž na severe Škótska zvanú Sandwood Bay.

V balíčku sa nachádzajú 4 presety:

1. Fuji 160NS

2. Fuji 400H

3. Fuji 400H Blue

4. Fuji 800Z

Je už len na Vás, ktorý preset sa Vám páči najviac. Výber je číro číra individuálna záležitosť.

Prvá fotografia je vždy surový RAW a tá druhá je upravená fotka po nahodení presetu a úprave expozície a vyváženia bielej, vo všetkých prípadoch ide o vyváženie bielej pri zamračenej oblohe.

Nabudúce Vám ukážem ďalšiu fotografiu upravenú presetmi balíčka Adventure Everyday. 

Zatiaľ sa mávajte!

P.S. Moja finálna úprava danej fotografie je viditeľná v úvode článku – ilustračná fotka. Trochu viac úprav ako tie tri spomínané kroky :-).