Najkrajšie na tomto šírom svete je to, ako sa jednotlivé „puzzle kúsky“ postupne vkladajú do našich životov a zapĺňajú tam chýbajúce políčka.

Keď som sa prihlásila na etikoterapeutické workshopy (www.advaita.sk), jednou z mojich spolužiačiek bola Katarínka. Niekedy začiatkom tohto roka prišla Katarínka s otázkou: „Počujte dievčatá, chcete ísť so mnou na zvukovú terapiu? Poznám výbornú terapeutku Gabi a má voľné miesta pre troch.“ S Hankou, ďalšou našou spolužiačkou, sme sa na seba pozreli a položili skúmavú otázku: „A čo to je to tá zvuková terapia?“ „To Vám je hodinové ležanie pri počúvaní zvuku spievajúcich misiek a gongu.“ No a mne viac nebolo treba. Zvuk gongu? Spievajúce misky, teda niečo ako tibetské misky? Okamžite a kedykoľvek.

A tak v jeden večer navštevujeme Gabi. Otvára nám tichá, charizmatická, pekná žena zhruba v mojom veku. Jej hlas je upokojujúci a celkovo z nej vyžaruje rovnováha. Ak niečo povie, má to hlavu a pätu, ale poväčšinou len pokladá otázku a počúva odpoveď. Až neskôr sa dozvedám, že Gabi je aj psychologička. Gabi nám vysvetľuje, že gongová relaxácia je starodávny, znovuobjavený spôsob navodenia hlbokého uvoľnenia. Dlho rezonujúce tóny upokojujú a prečisťujú myseľ, uvoľňujú napätie a posilňujú vlastné, vnútorné regeneračné procesy. Umožňujú nám uvedomovať si viac svoje potreby. Hodinka takejto relaxácie nám dovoľuje byť sebeckými: ležať na podložke, nič neočakávať a len tak vnímať seba samých.

Líhame na zem, tri húsenice vedľa seba. Gabi hrá na miskách a neskôr na gongu. Po hodine otváram oči, aj keď úprimne, vôbec sa mi nechce. A v celom mojom tele sa ozýva „mňaaaaam“. Všetky tri si vymieňame zážitky, čo sa nám páčilo, čo sme cítili, vnímali. Lebo úprimne, po úvodnom uvoľnení začínajú niekomu naskakovať rôzne obrazy, vnemy, inému pocity, zimomriavky. Môžu a nemusia, samozrejme. Závisí od typu človeka a stavu jeho uvoľnenia. Gabi nás s úsmevom počúva a spomína aj iný druh individuálnej terapie, kde sa viac venuje jednotlivcovi a používa niekoľko terapeutických – spievajúcich mís. Ani tu mi viac nie je treba. Okamžite sa hlásim. A keď si môžem objednať aj spievajúcu misku, moju vlastnú, skáče mi srdce samou radosťou až po oblohu.

Od tej doby sa z nás, z Gabi a mňa, stali kamarátky. Som pravidelný líhajúci na jej terapeutické lôžko. Ak chcete vedieť viac informácií, nech sa páči www.zvukovaterapia.sk. Za mňa viem len povedať, že keď sa po hodine z lôžka zdvíham, cítim sa ako čerstvo zobudené batoľa. Ten pocit je na nezaplatenie.

Gabi mám možnosť aj pravidelne fotiť. Portréty sme robili v areáli bratislavského hradu a potom sme zbehli do starého mesta. Pri Dóme sv. Martina sme chytili krásne večerné svetlo. Inokedy ideme na kávu a pri radnici vidím super svetelnú škvrnu, nech sa páči, Gabi je do nej hneď a zaraz umiestnená. No a fotili sme aj gongovačku s deťúrencami v stupavskom Sunéčku, kde Gabi pravidelne poskytuje svoju terapiu – termíny KEDY nájdete tu: sunecko.sk/podujatia/gongová-relaxácia.

A pozor, Gabi má aj darčekové poukážky. Ak chcete niekomu spraviť radosť k sviatku alebo len tak, neváhajte a objednajte.

Do skorého gongovania a miskovania priatelia!