K napísaniu tohto článku som bola inšpirovaná nedávnou debatou na FB. Mne neznáma dievčina zverejnila fotku zo svojho predsvadobného fotenia. Fotka bola pekná, nežná, mierne provokujúca. Predstavivosť samozrejme. Ona so snúbencom v prírode, nahí vo vani plnej penistej vody. Nič vulgárne, či nevkusné. Samozrejme, ako to už na sociálnych sieťach býva zvykom, nastal virvar s jasnými závermi, že je to nevhodné, nepekné, že sa dievčina zviditeľňuje nesprávnym spôsobom. Z opačného tábora zas padli slová, že Slovensko ešte nedozrelo na takéto fotky, čo opäť spôsobilo búrku na inú tému … nakoniec prišla otázka: “Načo je vôbec potrebné takéto fotenie? Dnešné nevesty už nevedia čo od dobroty”. A tu mi skrsla myšlienka spísať tie moje dôvody prečo mať predsvadobné fotenie. Som fotografka, ktorá predsvadobné fotenie odporúča všetkými desiatimi. Voila.

  1. Rovnaká vlnová dĺžka

Radi si prezeráte spontánne, prirodzené fotky nevesty a ženícha? Také, kde máte pocit, že ste so svadobčanmi priamo na danom mieste a užívate si atmosféru nabitú radosťou a láskou? Na to, aby takéto fotky vznikli je potrebná podobná energia, podobný vkus na oboch stranách. Aj na strane svadobčanov aj na strane fotografa. Darmo sa mi páčia jeho fotky v galérii, keď medzi nami a ním nepreskočí tá pomyselná iskra. Je dôležité spoznať sa ešte pred svadbou. Je dôležité brať fotografa ako svojho kamoša. Človeka, ktorému dôverujem, ktorého prácu mám rád a s ktorým sa cítim dobre. A naopak, fotograf by mal brať svojich fotografovaných rovnako ako kamarátov a cítiť sa s nimi uvoľnene. Mal by zistiť čo s nimi môže robiť a čo už nie. Ľudia sme rôzni, niekto je introvert, niekto extrovert. Fotograf, ktorého si svadobný pár objednáva, by mal zachytiť jedinečné okamihy počas svadobného dňa. Ale ako to spraviť, keď sa naživo vidíme prvý krát až na svadbe? Tam už nie je čas zisťovať, čo sa k danej dvojici hodí a čo im je príjemné. Ak energetická vlna medzi fotografom a svadobným párom neprúdi, ťažko čakať iné ako len strojené fotky. Síce odovzdané na výbornej technickej úrovni, ale emočne z nich nebude cítiť vôbec nič. Pozriete sa na ne a jediné čo uvidíte budú strojené pózy a strnulé úsmevy. Kto by chcel také fotky?

2. Prednosti a nedokonalosti nevesty a ženícha

Z vlastnej skúsenosti viem, že by som si na 80% vybrala celkom iné fotky ako si vyberie nevesta a ženích. Popravde, najmä nevesta. Vidia sa totiž inak, ako ich vidím ja. Veru, ani ja sama, keď sa pozriem na svoje fotky, nechcem vidieť svoj krivý zub, nedokonalú lebku, či môj špecifický nosový profil :-). A rovnako je to aj s fotografovanou dvojicou. Najlepšie ako to môže fotograf zistiť je spraviť pár testovacích záberov a po ich odovzdaní sa nevesta a ženích vyjadria: “Vieš čo? Takto zboku sa sama sebe nepáčim”. Alebo “Aaaaa, super, takúto pózu spravme aj na svadbe”. Tam už potom fotograf nestráca čas pátraním po vhodnom uhle záberu. Ide na istotu. Viac času tak môže venovať hľadaniu vhodného svetla. Lebo dobrú fotku robí práve vhodné svetlo. 

3. Zábava

Jedna nastávajúca nevesta mi kedysi po predsvadobnom rande fotení povedala: “vieš čo? Toto bolo to najromantickejšie rande, aké sme kedy mali”.  Potešilo ma to. Lebo aj o tom predsvadobné fotenie môže byť. Nájsť v tom druhom niečo nové, nepoznané. Rozosmiať sa, zablbnúť si. Život je o humore a uvoľnení sa. Jasné že aj o práci, povinnostiach a očakávaniach. Ale v ťažkých chvíľach je humor v podstate jediný liek, či vzpruha. A keď nám je ťažko, niekedy stačí vziať album s fotkami a preniesť sa do doby, kedy nám bolo veselo. A mozog hneď zaregistruje zmenu. Prepne. Naraz vidíme svetlo na konci tunela.

Moja rada pre svadobný pár teda znie: Ak sa dá, určite si s fotografom dohodnite aspoň krátke fotenie ešte pred svadbou. Stačí aj pol hodinka. Uvidíte, fakt to bude vidieť na výsledných fotkách. A Vy ešte ako bonus získate zábavnú predsvadobnú spomienku.

P.S. Posledné blogy o predsvadobnom fotení si môžete prečítať tu:

predsvadobne-fotenie-v-skore-oktobrove-rano,

predsvadobne-fotenie-mojho-najblizsieho-svadobneho-paru