Opakovane dostávam otázku, ako také portrétovanie vonku vlastne prebieha. Nech sa páči, pripájam ukážku z posledného fotenia s Baškou. Platí rovnako pre ženy, ako aj mužov.
Po úvodnom telefonickom alebo mailovom zistení, na čo má daný portrét slúžiť, vyberieme lokalitu a čas, ktorý obom stranám vyhovuje. Najlepší čas je v zlatej hodinke, čiže približne hodinu po východe slnka, alebo pred západom slnka. Samozrejme, nie vždy sa dá využiť práve tento čas. S Baškou sme sa dohodli na skoršom stretnutí, chceli sme pred fotením ešte stihnúť vypiť kávu a pokecať si.
Je krásny jarný deň, čas okolo piatej a presúvame sa na druhý breh Dunaja, na petržalskú stranu. V miestnom lesíku by sme chceli spraviť sériu bežných uvoľnených portrétov. Už dávnejšie som zistila, že fotiť viac ako hodinu je pre obe strany únavné. A rovnako tak meniť veľa lokalít. Takže náš plán je nasledovný: fotíme cca hodinku a na tom istom mieste pohľadáme niekoľko zákutí, ktoré využijeme. Samotné presúvanie z miesta na miesto nám tak nezaberie veľa času.
Môj cieľ je nájsť pekné svetlo pre portrét prirodzene nasvietený spredu, zboku, zozadu. Vnárame sa do útrob lesíka. Hľadám svetelné škvrny na zemi, podľa nich viem určiť, kde chcem Bašku postaviť. A samozrejme sledujem aj okolie. Smeti, zbytočné stromy, popadané haluze v zábere nepotrebujeme.
Naše prvé miesto je len malý kúsok od cyklocesty smerujúcej po hrádzi smerom k Danubiane. Bašku staviam tak, aby svetlo svietilo priamo do tváre, ale zároveň ju posúvam tak, aby jej nevadilo v očiach. Stáť na slnku, kde nám lúče vypaľujú zrenice je nepríjemné a hlavne nefotogenické, keďže prirodzená reakcia každého z nás je buď oči zavrieť, alebo minimálne prižmúriť.
Svetlo mäkne viac a viac, kmeň ktorý sme pred chvíľkou využili sa razom ocitá v tieni. Ale medzi halúzkami oproti sa to trbliece, opäť Bašku inštalujem do protisvetla, v ktorom už zostaneme do konca fotenia. Najprv chcem, aby Baška použila ruky pri tvári a vo vlasoch. Nech tie portréty nie sú nudné.
Hotovo. Balíme. Ešte chvíľku trkoceme na schodoch priamo pri vode. A potom huráááá domov, triediť a upraviť fotky.
Z hodinového fotenia som vybrala okolo 80 fotiek. Nie všetky sú obsahom tohto článku.
A okrem fotiek mne osobne zostáva príjemný pocit. Milujem túto prácu. Pár krát sa na mna Baška pozrela, či som ok, to keď som okolo nej pobehovala a menila svoj postoj do podrepu a späť, sprava, zľava, zhora, zdola. Asi vyzerám čudesne, keď hľadám správne svetlo a uhol záberu.
P.S. A spätná väzba od Bašky? “Zuzi, speechless. Veľmi pekné fotky si spravila, krásne to svetlo. Mám obľúbenú, túto:”
Baši, ďakujem. Apropó, mojich obľúbených je tam viac :-).