Vďaka svojmu fungovaniu na Instagrame som bola jedného dňa oslovená spoločnosťou Bildkopie (www.bildkopie.com), či by som im poskytla odpovede na ich otázky. Moje „jasné“ znelo bez zaváhania. Pripájam teda otázky a odpovede tak, ako sú uverejnené na stránke spomínanej spoločnosti v časti Blog (www.bildkopie.com/sk/stastna-sedmicka-svadobneho-fotografa/):

Šťastná sedmička svadobného fotografa

Či už vás čaká prvé alebo sté svadobné fotenie, oplatí sa byť pripravení. Fotografka Zuzana Minarovičová vám prináša sedem zázračných trikov, vďaka ktorým zvládnete každú svadbu.

  1. A nedá sa to lacnejšie?

Usmejte sa odpovedzte: “Dá. Treba si však nájsť iného fotografa.”

Nedávno som mala rozhovor s kamarátkou, ktorej sestru nahnevali ceny istého svadobného fotografa. Jeho práca stála 600 eur, čo je štandardná suma za profesionálne svadobné služby.

Fotograf je na svadbe častokrát až 12 a viac hodín. Je otvorený dohode, čo všetko bude predmetom fotenia – od rannej úpravy nevesty a ženícha až po polnočný tanec. A nehovorím o následnom čase, ktorý strávi výberom a úpravou fotografií. Hodinová taxa u zubára, psychológa, kouča, či maséra je okolo 50 eur. V čom sa ich služby líšia od práce fotografa?

Ľudia si neuvedomujú, že zatiaľ čo oni dostanú výplatu v čistom a odvody zaplatí zamestnávateľ, fotograf si ich musí platiť sám. Minimálne polovica sumy ide na náklady – odvody, amortizáciu fotoaparátu a objektívov, poplatky za program na úpravu fotiek atď.. Dobrý fotograf by mal držať krok s dobou. A nezabúdajme – každý niekde býva, chce jesť, má rodinu. Aj fotograf potrebuje žiť ako bežný človek.

2. Čo ak vo svadobný deň leje ako z krhly?

Všetky nevesty si prajú spoločný život zaliaty slnkom… a zrovna vo svadobný deň môže byť všetko zaliate dažďom. Držím sa porekadla: “Kvapky prinášajú šťastie.” Pri fotografovaní svadobných portrétov sa fotograf rozhoduje, či dá prednosť foteniu pod veľkým priesvitným dáždnikom (ten nosím stále so sebou), lebo aj to patrí k atmosfére svadby, alebo môže presunúť fotenie niekam do interiéru, či na nádvorie zámku alebo kaštieľa, kde sa dá fotiť v galérii, na schodisku, vo vstupnej hale a podobne. Tu je to otázka logistiky a niekedy špeciálnych povolení, či poplatkov. Všetko však záleží od priania a naladenia svadobného páru. Poznám aj nevesty, ktoré pokojne pobehovali v daždi bosé a boli to skvelé fotografie. Stačí si pozrieť galérie svadobných fotografov. Nájdeme tam množstvo fotiek “v daždi”.

3. Keď vás (ne)prekvapí zlé svetlo

Máme dve možnosti. Buď budeme fotiť na vysoké ISO, no strácame detail a fotky budú zrnité, alebo použijeme blesk, čo však môže “zabiť” atmosféru. Ak fotograf vie pracovať s bleskom a prípadne použije statív s externým bleskom či bleskami, môže vyčarovať krásne fotky.

Opäť sa však bavíme o nákladoch na fotenie. Blesky, odpaľovače, statívy sú pomerne drahá záležitosť a k ich nastaveniu a demontovaniu je častokrát potrebný asistent, keďže fotograf fotí dalšie aktivity. To všetko znamená prácu a náklady navyše.

Ideálne je skombinovať obe možnosti. Niečo nafotiť s bleskom a niečo bez blesku s vysokým ISO. Profi objektívy s clonou f1,2 dnes už robia zázraky.

4. Bez konzultácie a časového harmonogramu to nepôjde

Už pri úvodnej konzultácii so svadobným párom si robím obraz, čo z fototechniky použijem. Fotograf a svadobný pár sa majú možnosť spoznať a oťukať naživo. Ide o extrovertný pár? Alebo sú skôr tichí a uzavretí? Sú názorovo zosúladení, vedia čo chcú? Alebo ich treba jemne navádzať, čo by bolo pri fotení fajn a čo nie.

Na stretnutí si treba stanoviť jasné pravidlá. Napríklad, že fotograf počúva výhradne požiadavky, ktoré mu zadajú objednávatelia, čiže ženích a nevesta. Vyhne sa tak situácii, že svadobné mamy, tety, krstné mamy či hostia ho začnú volať sem a tam a on potom v strese dobieha na rozbíjanie taniera, prípadne sa vôbec nedostaví na krájanie torty. Fotograf potrebuje približný časový harmonogram svadby, čo, kde a kedy sa bude diať, iba tak si dokáže ustrážiť čas.

A samozrejme si treba jasne dohodnúť zmluvné podmienky – od počtu, veľkosti a farebnej škály fotografií až po prípadné sankcie pre obe strany pri nedodržaní podmienok.

5. Predsvadobné fotenie zaháňa stres

Fotografovi aj mladomanželom môže pomôcť predsvadobné fotenie. Dvojica má kopec času ešte pred svadbou bez stresu pochopiť, že pri svadobnom fotení pôjde o zábavu a nemajú sa čoho báť. Na svadbe to pôjde ľahšie a nestráca sa čas vysvetľovaním, čo sa od nich očakáva.

Ak ide o hanblivý pár, určite im netreba liezť príliš často širokáčom do úsmevu. Treba použiť dlhšie ohnisko, aby mali pocit, že sú sami, a nikto ich nevyrušuje. Stačí povedať: “Teraz sa rozprávajte, vyznajte si lásku, povedzte si slová, ktoré ste si ešte nikdy nepovedali.” Aj pri svadobnom obrade či hostine je dobré zostať čo najnenápadnejší. Fotiť viac z diaľky ako zblízka. Aj keď fotky zblízka majú svoje čaro. Záleží od pocitu fotografa pri fotografovani. Zatiaľ som s tým problém nemala.

6. Skupinové fotenie hostí baví

Mám veľmi dobrú skúsenosť s aparátmi Fujifilm INSTAX. Fungujú na princípe polaroidu. Hosť len cvakne, chvíľu počká a fotka je hotová.

Na svadbách, kde som fotila, ich mladomanželia umiestnili na dobre viditeľné miesto. Dvojica už pred svadbou poprosila svojich hostí, aby namiesto kvetov priniesli filmy do INSTAXU, čiže o náplň nebola núdza. Zároveň tam bola kniha svadobných spomienok pre novomanželov. Hostia sa sami odfotili niekoľkokrát – jednu fotku s podpisom a prianím nalepili do spomienkovej knihy a ostatné si vzali so sebou domov.

Tento nápad si všetci pochvaľujú. Svadobný pár má pamiatku, hostia nafotia čo a kedy chcú, pritom sa zabavia a ja ako fotograf som odbremenená od nekonečného skupinového fotenia.

7. Aké fotenie zvolíte, ak chce nevesta so ženíchom niečo “špeciálne”?

Moje nevesty mi dali voľnú ruku a nič špeciálne zatiaľ neočakávali. Prvoradá je pre ne dobrá zábava a reportážne zachytenie priebehu svadby. Fotila som prípravu u kaderníka a vizážistu, ženích sa pripravoval so svojimi kamarátmi (to som si naozaj užila:-)), mali sme psa, fotili sme s basketbalovými loptami, prskavkami, balónmi… podľa gusta novomanželov.

“Niečo špeciálne” je veľmi široký pojem. Nejde o to, čo si pod tým predstavujem ja, ale čo si pod tým predstavuje svadobný pár. To je predmetom individuálnej konzultácie ešte pred svadbou. Môže ísť o nočné portréty, fotenie v snehu, pád do vody, jazda na koni, motorke, bicykli . Je nekonečné množstvo možností.