Do pozornosti Vám dávam stránku Príbeh svadby a na nej zverejnený rozhovor so mnou pribehsvadby.sk/zoznamte-sa/co-najradsej-foti-fotografka-zuzana-minarovicova/. Viac o stránke a spolupráci s ľuďmi z Príbehu svadby napíšem nabudúce, už teraz sa môžete tešiť.

Pre tých, ktorým sa nechce preklikávať medzi stránkami kopírujem to isté znenie rozhovoru sem.

Spomienky vám na váš veľký deň navždy ostanú v mysli, ale je dobre mať tieto momenty zachytené na fotografiách. Či už ide o prvý mladomanželský bozk, krájanie torty, výzdoba, váš prvý spoločný tanec, alebo momenty zo zábavy. Viete si pri nich hocikedy zaspomínať a vždy vám vyčaria úsmev na tvári. Zachytia dôležité udalosti a dokážu vás preniesť naspäť v čase. Preto je dôležité vybrať si kvalitného a dobrého fotografa alebo fotografku. Fotografka Zuzana Minarovičová nám odpovedala na pár otázok a možno práve vďaka tomu si ju vyberiete na vašu svadbu.

Kedy ste začali fotiť a prečo ste sa rozhodli stať fotografkou?

Fotiť som začala ako takmer každý, s kompaktom na dovolenkách, keď som mala čerstvých -násť. Sem tam som si ale všimla pekný strom, uličku, západ slnka. A tak postupne rástla moja vášeň pre fotografiu. A prečo som fotografka? Pretože ma baví zachytiť ten konkrétny, jedinečný moment zamrznutý v čase. Je jedno, či ide o svadobný pár alebo o krajinu. Ten moment sa už skrátka nezopakuje. Môže byť podobný, ale už nikdy nie ten istý.

Na akých miestach najradšej fotíte?

Najradšej fotím na horách. Ale jasné že aj v lese, či pri jazere, rieke, mori. A ak je zaujímavé starobylé mestečko, nepohrdnem ani ním.

Čo je pre vás pri fotení najdôležitejšie?

Slovo začínajúce na naj nie je úplne moje obľúbené. Jasné, že pre fotografa je dôležité svetlo. To spraví fotku buď priemernou alebo čarovnou. Ale rovnako tak potrebujem vedieť, že ľudia ktorých fotím prídu domov a povedia si: ”to bolo príjemné fotenie.” A keď sa pozrú na fotky, vráti sa im zakaždým rovnaký príjemný pocit. Takže odpoveď na vašu otázku znie: všetko je pre mňa dôležité, aj svetlo, aj pocit, aj atmosféra.

Aké typy záberov máte najradšej?

Na svadobnom fotení ma baví práve tá rozmanitosť. Milujem portréty, ale ak mi vyjde svetlo v kostole, milujem širokouhlé zábery. V prírode rovnako. A keď je zábava v plnom prúde a ľudia sú uvoľnení, milujem fotiť momentky. Takže najradšej mám fotenie celého svadobného príbehu.

Máte nejakého fotografa alebo fotografku, ktorí sú vašim vzorom pri práci?

Áno mám. Fotky Mateja Kmeťa sú pre mna veľkou inšpiráciou. Rovnako tak fotky od Dalibory Bijelič. Ich zábery rozpovedia príbeh. Všetko na nich vyzerá dokonalo prirodzene, ale keď sa človek dobre zahľadí, vie, že sú to majstri svadobnej fotografie. A sledujem aj Taylora Jacksona a Johna Brancha. Poslední dvaja menovaní majú výborné svadobné videá na YouTube.

Na záver, na ktoré fotky ste najviac hrdá?

Zatiaľ neviem povedať, či som na svoje fotky hrdá. Len viem to, že ich robím s láskou a najlepšie ako viem, a že ich mám rada. Ale som hrdá vtedy, keď sa mi podarí vytvoriť  prepojenie s fotografovaným párom tak, že si ma celkom prestanú všímať a začnú sa hrať. Vtedy vznikajú tie najkrajšie fotky a práve tá spontánnosť a prirodzenosť je mojim cieľom. Ako príklad uvádzam 2 zábery z predsvadbových fotení, a jeden zo svadobného fotenia. Každý z nich vznikol úplne spontánne, v podstate sme už dofotili. Buď sa mi pár spontánne vrhol do zaľúbenej pózy, alebo snúbenica nečakane potriasla hlavou alebo sa nevesta z ničoho nič otočila na ženícha a poslala mu vzdušný bozk. Ja som veru nepovedala ani slovo, a so šťastím som stihla ten moment cvaknúť. Určite mám kopu krajších fotiek ale na tieto si vždy spomeniem pre ten moment prekvapenia.


Fotografka Zuzana Minarovičová má aj Instagram, viac jej práce si môžeš pozrieť tam. Už si sa pridala do našej facebookovej skupiny? Pre jednoduché plánovanie svadby sťahuj APP-ku príbeh svadby pre ANDROID a pre IOS.