Jedného dňa mi zvoní telefón: „ahoj Zuzi ako sa máš? My máme novinu, Marek sa ide v lete ženiť.“ A v mojej hlave hneď zasvieti zelená. Volá mi moja dobrá kamarátka z vysokej školy a Mareka, jej syna si hneď predstavujem. Už ako chlapča mal krásne veľké oceľovomodré oči. Vždy keď prídem na návštevu, jeho oči ma dostanú. Nechápem, ako to tak rýchlo ušlo, že z chlapčaťa je už ženích. Pýtam sa Renči: „a fotografa už máte?“ „Vidííííš, to mi úplne vyfučalo z hlavy, opýtam sa mladých a dám Ti vedieť“. A tak som sa dostala k ďalšiemu svadobnému foteniu.

Je polovica júla, do Žiliny prichádzam o dva dni skôr. Zajtra si pôjdem obzrieť kaštieľ a jeho záhradu, kde sa obrad bude konať (kastielkrasnany.sk). Zvonku sme ho omrkli ešte na jar, keď bolo sychravo a fučavo. Nedostala som sa ale do záhrady. A samozrejme pomôžem so všetkým, čo bude potrebné v rámci chystania svadobnej výzdoby. No a potom príde deň D.

Hneď ráno trielim do kaderníctva, kde by už mala mať Viki predpripravený svadobný účes. A je to tak, posledné pramene vlasov sa dostávajú na správne miesto, z Viki je krásna mladá skoro pani. Cestou do kaštieľa vyzdvihneme tortu, ktorá presne ladí so svadobným oznámením a juchúúú, svadobný deň v kaštieli je tu. Na mieste už čaká vizážistka. Viki si sadá do jednej z historicky upravených miestností, myslím, že je to svadobný apartmán. Cvaknem pár záberov a idem pozrieť svadobnú miestnosť a nafotiť výzdobu, kým tam nie sú hostia. A vybehnem aj von. Zatiaľ svieti slnko, je príšerne dusno ale na poobedie už hlásia dážď. Ešte včera som sa dozvedela, že v prípade dažďa sa obrad bude konať v loveckej miestnosti. Tá je však dosť tmavá, plná parožia, radšej by som bola, keby bol obrad vonku. Tak vzývam všetkých bohov, nech zariadia v čase medzi 15:00 až 16:00 keď nie slnečno, tak aspoň nedaždivo.

Vraciam sa k Viki, o chvíľku je tip top. Postupne ju sestra Laura oblieka do svadobných šiat, ktoré veľmi pristanú jej štíhlej postave. Do kaštieľa už dorazil aj ženích s mamou, tak sa presúvam aj k nim. Mama Renča mu pomáha so slávnostnými gombíkmi a keď ju Marek objíme a poďakuje, ej veru, slza sa mi skotúľa po líci. Na rade je odovzdanie kytice, len tak tak stihnem dojatie nevesty a radosť ženícha. A to už smerujeme do záhrady a približne hodinku pózujeme, vymýšľame, hráme sa. Čas letí, prichádzajú hostia a ani sa nenazdám a svadobný obrad je tu. Mraky nad nami neveštia nič dobré, ale zatiaľ je to bez dažďa. A tak sú moje prosby vyslyšané a celý obrad prebehne vonku a v suchu. A rovnako tak všetko fotenie s rodinou a priateľmi.

A potom je to už skoro ako na každej svadbe … slávnostný príhovor, prípitok, polievka, prvý tanec, zábava, krájanie torty. Tu však máme niekoľko nezvyčajných vsuviek. Prvou je, na prianie nevesty, takzvané zábavné fotenie, kedy sú už ľudia uvoľnení, prechádzajú sa po parku, hrajú sa s balónmi, nevesta spolu s družičkami majú namiesto lodičiek šľapky, alebo behajú bosé po tráve. Ozaj, kým sme večerali, predpovedaný dážď naozaj dorazil. Našťastie, ako rýchlo prišiel, tak aj odišiel. Je to skvelý nápad vyjsť takto von na vzduch, všetci sa po výdatnej večeri preberú a plní energie sa môžu vrátiť do tanečnej sály. A aj ja mám o zábavu postarané, nik sa netvári, že mu moje fotenie vadí. Okrem DJ prichádza zahrať aj vzácny hosť Marián Greksa so spoločníkom. A tí rozprúdia výbornú zábavu. Všetko čo má nohy tancuje – starí, mladí, deti. Krátka chvíľka je venovaná aj basgitarovému sólu malého bratranca Martinka, je to jeho darček mladomanželom. Rovnako tak klavírny koncert sesternice Zuzky. Ale vrchol programu je vystúpenie starých otcov ženícha. Napísali pieseň šitú textom na svadobný pár a všetci im tlieskajú, nevedia sa zastaviť. A starí otcovia zahŕňajú do spievania nás všetkých. Kývnutím vlajočky dáva jeden z nich povel, kedy máme spievať a kedy zas nie. A po ich vystúpení nastáva veľké standing ovation.

Milujem svadby. Je skvelé vidieť všetko to uvoľnenie po dlhých a psychicky náročných prípravách, keď z ľudí vychádza šťastie, láska a harmónia.

Milý Marek, milá Viki, nech Vás všetko šťastie sveta sprevádza po celý život! Nech Vám Vaša láska vydrží aspoň toľko, koľko Vašim starým rodičom! Živijo!